🙌PROMO: Listopadová doprava s Balíkovnou jen za 39 Kč! ☕🍂🧺🧸

Vše o špercích

V této rubrice přinášíme články ze zlatnického oboru. Jsme výrobci s více než 30 lety zkušenností a můžeme vám tak předat informace o špercích, materiálech, kamenech i technikách zpracování drahých kovů. Díky tomu si snadno vyberete ten pravý šperk pro vás či vaše blízké.

Jak správně skladovat šperky?

jak správně skladovat šperky Blog Panthera leo

Stříbrné a zlaté šperky jsou cennými kousky a estetickými doplňky, které podtrhují jak naši krásu, tak také osobnost. Aby však jejich krása vydržela po dlouhé roky, vyžadují šperky správnou a pravidelnou péči. Bez ohledu na to, zda se jedná o jemné náušnice, elegantní náramek nebo masivní prsten, je důležité vědět, jak o tyto klenoty pečovat, aby nedošlo k jejich poškození a co nejdéle si udržely lesk jako po profesionálním vyčištění. V tomto článku vám nabízíme praktické rady a tipy, jak stříbrné a zlaté šperky správně čistit a uchovávat, aby si zachovaly svůj půvab a hodnotu co nejdelší dobu a vydržely ve vaší rodině po generace.

Základní principy pro skladování šperků

Ačkoliv některé šperky budou vyžadovat speciálnější zacházení, jestliže si zapamatujete několik základních pravidel, uděláte radost všem svým šperkům. Pokud vás šperky zrovna nezdobí, dopřejte jim pokojovou teplotu a sucho a ochraňte je před přímým slunečním svitem (obzvláště šperky s drahými kameny). Na noc je vždy lepší si je sundat, jak pro vaše pohodlí, tak kvůli ochraně šperku, protože opatrnosti není nikdy dost. Šperky, ani ty z drahých kovů, nemají rády soli, chemikálie a podobně, snažte se je tedy před kontaktem s nimi chránit. Skladujte je nejlépe jednotlivě (abyste zamezili možnosti poškrábání) a to ve vzduchotěsných sáčcích (které přikládáme ke každému šperku, který si od nás objednáte). I když šperk skladujete v krabičce nebo ve šperkovnici, doporučujeme jej mít i tak ve vzduchotěsném pytlíčku, některé krabičky a šperkovnice mohou být napuštěné chemickými látkami, které šperkům mohou škodit.

Ani kvalitní šperky nejsou nezničitelné

Do vašich rukou odcházejí z naší dílny vždy jen kvalitní šperky ze stříbra a zlata. Stříbro (a bílé zlato) pokovujeme vrstvou vzácného rhodia, které mu jednak dodá žádaný vzhled bílého zlata a vyšší lesk, tak také ochranu proti poškrábání a oxidaci (změně barvy). Běžným nošením se ale i na kvalitních špercích mohou objevit drobné oděrky (k nim jsou náchylné především prsteny) a i lesk šperku se může časem utlumit. Proto doporučujeme chovat se ke šperkům ohleduplně a správně je i skladovat a pravidelně čistit (jemným kartáčkem a vlažnou mýdlovou vodou). Zvláštní pozornost si zaslouží přírodní perly, které častým nošením naopak zkrásní, protože potřebují “promazávat”, takže oleje z vaší pokožky jim dodají výživu a lesk, perly by nikdy neměly “vyschnout”. Profesionální přeleštění je nakonec možností, jak šperku dodat původní lesk a maximální krásu.

“Devatero” správného skladování šperků:

  1. Šperky skladujte jednotlivě, odděleně.
  2. Ke skladování využívejte vzduchotěsné pytlíčky.
  3. Chraňte šperky před teplotními extrémy, dopřejte jim teplotu pokojovou.
  4. Chraňte je před slunečním záření.
  5. Zabraňte kontaktu se solemi, chemikáliemi a kosmetickými produkty.
  6. Zvažte, zda při sportu a koupání šperky raději neodložit.
  7. Na noc si šperky raději sundejte.
  8. Perly noste/ zvláčňujte pravidelně.
  9. Před uložením šperk otřete hadříkem nebo umyjte v jemném roztoku mýdlové vody.

Závěrem

Správným skladováním šperků se vyhnete jejich poškrábání a jinému poškození, věnujte tedy pozornost základním praktickým radám výše. Ruku v ruce se správným skladováním jde také pravidelné šetrné čištění vašich šperků. Nebojte se ale zároveň své šperky nosit, vždyť o to, aby vás ozdobily, nosily vám radost a pomáhaly vám vyjádřit vaši osobost jde přece především. 

Zlato: Co ještě nevíte o králi kovů

zlato a zajímavosti o něm Blog Panthera Leo články

Co je už po milenia největší známkou bohatství a luxusu? Zlato. Pro své výjimečné vlastnosti je hojně využívané v průmyslu, vyrábějí se z něho šperky, je ceněno v duchovní sféře a jako jedna z mála komodit na světě si spolehlivě uchovává svoji hodnotu, ať už je zrovna ekonomická situace jakákoliv. Čím to je?

Pojďme si o králi kovů povědět pár zajímavostí, které vás možná překvapí, i důležitých faktů, které byste měli znát.

 Zlato = král kovů s jedinečnými vlastnostmi

Zlato známe také jako Au (podle jeho chemické značky, z latinského slova aurum), v periodické tabulce jej nalezneme pod atomovým číslem 79. Je kovem poměrně měkkým a dobře kujným, zároveň vykazuje vysokou trvanlivost a odolnost vůči korozi a mnoha chemikáliím. V průmyslu je ceněné pro svoji skvělou tepelnou a elektrickou vodivost. Využívá se při výrobě elektroniky, v lékařství, stále oblíbenější je v kosmetice a září také při výrobě luxusních šperků

Zlato se může pochlubit dlouhou a slavnou historií

Není jisté, kdy přesně si lidé jedinečnost zlata uvědomili, z dochovaných pramenů ale víme, že už nejstarší námi známé civilizace, jako byl starověký Egypt a Čína, si zlata nadmíru považovaly. Obě tyto civilizace jej využívaly nejen k výrobě šperků a výzdobě hrobek a chrámů, ale také k náboženským a obřadním účelům

Lidé starověkého Řecka byli dalšími uctívači zlata. Byli jím fascinovámi a vnímali jej jako symbol slunce a kůži bohů. Ženy muži i děti se jím rádi zdobili, přičemž každý kousek měl svůj význam a symboliku. Zlaté náušnice chránily svého nositele před újmou, náramky a prsteny symbolizovaly nekonečno a také pouto k milovaným osobám.

Ani ve středověku sláva zlata neupadla naopak. Stalo se symbolem moci a bohatství králů a šlechty, bylo platidlem, hojně se využívalo pro náboženské účely, především pro katolickou církev. 

Hodnota kovu byla negativně ovlivněna až v 19. století, kdy byla v USA a v Austrálii nalezena nová ložiska a vypukla tak slavná zlatá horečka, díky které vznikala celá nová města a spousta lidí přišla téměř přes noc k velkému bohatství. 

 

Zlato jako osobní pomocník a talisman:

  • čistí vodu
  • čistí předměty
  • čistí auru
  • transformuje negativní energii
  • harmonizuje nitro 
  • vynáší na povrch náš vnitřní potenciál 
  • podporuje vyrovnanost 
  • pomáhá se plněním našich vizí 
  • zdvojnásobuje energii drahých kamenů 

Zlato ve šperkařství 

I nadále zůstává zlato jedním z nejoblíbenějších materiálů pro výrobu šperků. Díky jeho vlastnostem je možné jej zpracovat do složitých, detailních tvarů, a po vyleštění se těší těžko odolatelnou krásou. Zlaté šperky se dnes vyrábějí ve třech barevných variantách: klasické žluté, moderní bílé a něžné červené/růžové. Rozdílných barev je dosaženo rozdílným složeným daných slitin.

Zlato se pro výrobu šperků nepoužívá ve své čisté formě, protože je příliš měkké a tudíž méně odolné pro potřeby dnešního moderního člověka rychle by se zdeformovalo. U nás se nejčastěji používá zlato ryzosti 585/1000 (tedy s 58,5% obsahem ryzího zlata a 41,5% obsahem ostatních kovů, nejčastěji stříbra a mědi), tedy 14K zlato, můžete se setkat i s 18K zlatem (750/1000), u kterého ale počítejte s vyšší cenou. V zahraničí (nebo u starožitných šperků) se můžete setkat i s nižšími ryzostmi, např. 12K.

Pro zajímavost: Dnes to už to mnoho lidí neví, ale důvodem proč sportovci koušou do zlatých medailí a loupežníci v pohádkách do zlatým mincí je test pravosti. Zlato je kovem natolik měkkým že v něm po kousnutí zůstane otisk zubů což dříve rychle potvrdilo jeho pravost.

Šperk ze zlata spolehlivě poznáte podle puncovní značky, kterou jej dle předpisů po kontrole pravosti označil Puncovní úřad. 

10 důvodů, proč si vybrat právě zlatý šperk:

  1. Jeho krása
  2. Uchování hodnoty
  3. Atraktivní lesk
  4. Známka luxusu
  5. Nadčasový vzhled 
  6. Spirituální hodnota 
  7. Snadno se kombinuje s jakýmkoliv outfitem
  8. Hodí se ke každému tónu pleti 
  9. Zdravotní nezávadnost
  10. Pro vlastní potěchu!


Zlato je pro svou krásu, vzácnost, odolnost a další vlastnosti vysoce ceněným materiálem jak v průmyslu, tak ve výrobě šperků. Jeho použití ve šperkařství má více než tisíciletou tradici a nadále je nejsrdcovější volbou tradičních i moderních návrhářů a výrobců šperků. Není proto pochyb o tom, že zlato bude i v nadcházejících letech hojně využíváno a ceněno. Má v sobě něco, co nás všechny nutí jej obdivovat a toužit po něm. Jeho velkolepost a vzácnost z něj dělají skutečné mistrovské dílo samo o sobě, které dodá každému šperku osobité kouzlo a dělá z něj něco skutečně výjimečného.

Stříbro: královský kov za dostupnou cenu

Stříbro královský kov za dostupnou cenu

Mnozí si stříbra cení pro jeho skvělé fyzikální a chemické vlastnosti, jiní využívají jeho léčivou a spirituálhní hodnotu a pro lidi, jako jsme my, je stříbro zase neodmyslitelně spjato se šperky. 

Pojďme si o tomto vzácném kovu povědět pár zajímavostí i důležitých faktů.

 Stříbro = nedocenitelný kov

Stříbro známe také jako Ag (podle jeho chemické značky a od slova argentum) nebo "Dianin kov" (podle starých alchymistů). V minulosti se hojně využívalo jako platidlo - kdo by si nevybavil například proslulé kutnohorské groše? 

Pokud čtete tento článek, nejspíše si stříbro spojujete se šperky. Většina stříbra však putuje do průmyslu (až 75 % produkce!), kde se pro své nenahraditelné vlastnosti hojně využívá. (I z toho důvodu se odhaduje že světové zásoby stříbra jsou v současné době menší, než zásoby zlata.) Většina lidí o tom ani neví, ale má stříbro ve svých mobilech, počítačích i televizích. Důležité je i při výrobě solárních panelů a hraje výraznou roli v nanotechnologiích

Stříbro se nestará jen o naši krásu, ale i o naše zdraví

Slyšeli jste už o léčivých vlastnostech stříbra? Stříbro má schopnost likvidovat bakterie a jiné mikroorganismy. Lidem už netrvalo dlouho zjistit, že voda, kterou vypijí ze stříbrných nádob, má na jejich zdraví pozitivní vliv. Takové nádoby však bývaly výsadou králů, ale ti chytřejší (a ti, kteří si to mohli dovolit) alespoň do poháru s vodou vkládali stříbrné mince či jiné předměty. 

Stříbro je proto až do dnešních dob využíváno i v léčitelství, kdy se předměty z něj vyrobené přikládají na bolavá či poraněná místa na těle.

Vyrábějí se z něj antibakteriální prostředky roztoky, textilie apod. 

Ve spirituální rovině je stříbro spojováno s Lunou (Měsícem). Má schopnost ukládat si informace o našem vnitřním světě a odrážet emoce. A není to jen čištění vody - stříbro umí čistit i lidskou auru, prostor či předměty. 

Stříbro jako osobní pomocník a talisman:

  • čistí vodu
  • čistí předměty
  • čistí auru
  • transformuje negativní energii
  • harmonizuje nitro 
  • vynáší na povrch náš vnitřní potenciál 
  • podporuje vyrovnanost 
  • pomáhá se plněním našich vizí 
  • zdvojnásobuje energii drahých kamenů 

Šterlingové stříbro a šperky 

Ženy i muži se rádi zdobí šperky, a ty stříbrné jsou známkou luxusu a prestiže. Vynález zpracování stříbra pro tvorbu šperků je připisován starým Egypťanům. Od té doby jsme ale o několik kroků dál. Víme například, že samotné stříbro je pro výrobu šperků vlastně nevhodné - je příliš měkké, tudíž náchylné k poškrábání, ohýbání, apod. Proto bylo vynalezeno šterlingové stříbro 925/1000, které nyní využívají šperkaři po celém světě. Jedná se o slitinu, kde prim hraje stříbro (92,5 %), které je doplněno o další příměsi, především o měď. Šperk ze šterlingového stříbra poznáte podle puncovní značky, kterou jej po kontrole pravosti označil Puncovní úřad. 

10 důvodů, proč si vybrat právě stříbrný (ošetřený vrstvou vzácného rhodia) šperk:

  1. Luxus za dostupnou cenu
  2. Uchování hodnoty
  3. Atraktivní lesk
  4. Dlouhá životnost 
  5. Nadčasový vzhled 
  6. Nenáročný na čištění 
  7. Snadno se kombinuje s jakýmkoliv outfitem
  8. Hodí se ke každému tónu pleti 
  9. Spirituální a čistící účinky
  10.  Zdravotní nezávadnost 

Stříbro jedinenčým, nenahraditelným a samozřejmě velmi krásným kovem. Nejlepším společníkem vám bude ve formě stříbrných šperků, které vás ozdobí, obklopí čistou, konejšivou pozitivní aurou a při správné péči vám vydrží na celý život.

Co je rhodiování a proč je u šperků důležité?

 

Co je rhodiování a proč je u šperků důležité

Stříbrné a zlaté šperky, které pro vás vyrábíme, vždy opatřujeme povrchovou úpravou, abychom jim přidali na užitečných vlastnostech. Vylepšíme tak především jejich vzhled a trvanlivost. Nejčastější takovou úpravou je rhodiování, tedy pokovení šperku rhodiem, což je kov, o kterém je dobré znát pár základních informací. 

Co je to rhodium?

Rhodium (Rh) je vzácný kov, který svoji cenou převýší i zlato. Patří do skupiny platinových kovů, je stříbřitě bílý a o jeho objev se roku 1803 zasloužil anglickým chemik William H. Wollaston, jenž rhodium pojmenoval po růžové barvě jeho sloučenin. Pro svoji chemickou stálost a vysokou odolnost je rhodium ceněno a hojně využíváno v průmyslu - využívá se jak ve šperkařství, tak také při výrobě zrcadel či automobilových součástek. Je to kov tvrdý, vysoce lesklý a odolný vůči korozi. Rozpouští se velmi neochotně, pouze v těch nejsilnějších kyselinách. 

Jaké jsou výhody rhodiovaných šperků?

Stříbro a šperky z něj vyrobené mají nádhernou světlounce bílou barvu, jenomže ta by vás netěšila dlouhou dobu. Stříbro velice rychle oxiduje a šperk tak začne žloutnout a černat. Navíc je stříbro poměrně měkké a tudíž náchylné na poškrábání a poškození. To vše se ale vyřeší, když hotový stříbrný šperk pomocí galvanické lázně pokovýme tenkou vrstvou rhodia. Rhodium dodá šperku vysoký lesk odolnost proti poškrábání a zamezí černání.

Rhodiujeme pro vás i šperky vyrobené z bílého zlata. Zlato sice ke změnám barvy náchylné není, ale bílé zlato má samo o sobě žlutavý odstín. Nanesením tenké vrstvy rhodia tak získáme stříbřitě bílý šperk, který je trendy a líbivý, navíc se tím zvýší jeho lesk

Rhodiované šperky:

  • získají vyšší lesk
  • neoxidují tedy nezmění barvu 
  • jsou odolné proti poškrábání a opotřebení
  • jsou antialergenní, tedy vhodné i pro alergiky
  • jsou k nerozeznání od bílého zlata

Jak rhodiujeme naše šperky?

Šperk ze stříbra či bílého zlata nejprve vyrobíme. Poté je na řadě důkladné profesionální čištění a následně může být ponořem do speciální galvanické lázně s ionty bílého rhodia. Stejnosměrný elektrický proud zajistí, že se ionty kovu z roztoku usadí na povrchu šperku. Na kamíncích a perličkách se kov neusadí. 

Co je tedy dobré o rhodiovaných špercích vědět? 

Rhodium dodá šperkům vyšší lesk a odolnost před poškrábáním i černáním, takže vám šperky vydrží krásné po dlouhou dobu. I tak je ale třeba vědět, že se jedná o povrchovou úpravu a každá povrchová úprava se může časem setřít. Toto riziko snížíte, když se budete o rhodiované šperky správně starat - uchovávat je samostatně ve vzduchotěsných pytlíčcích (které vám ke každému obječdnanému šperku přidáváme), čas od času je omývat vlůažnou mýdlovou vodou a měkkým kartáčkem, a  například prsteny nenoste tak aby se vzájemně o sebe příliš třely. 

Vždy je možné opotřebený šperk znovu profesionálně vyleštit a pokovit novou vrstvou rhodia, takže bude vypadat zase jako nový. 

Rhodiované šperky rozhodně doporučujeme. Rhodiování je sice povrchovou úpravou, která se časem může setřít, ale přináší šperkům nedocenitelné výhody (a to i oproti zlacení) jako je vysoký lesk, odolnost, antialergenní bariéra a luxusní vzhled.  

 

 
Pozlacené šperky a co je potřeba vědět, než je nakoupíte

 Pozlacené šperky a co je potřeba vědět, než je nakoupíte

Vyrábíme pro vás šperky ze stříbra a zlata. Naši dílnu opouští více šperků stříbrných, než zlatých, což je pochopitelné kvůli jejich lepší cenové dostupnosti. 

Mnoho z Vás ale preferuje vzhled žlutého, popřípadě růžového zlata. Toho je možné dosáhnout tak, že stříbrný šperk pozlatíme tedy galvanicky naneseme slabou vrstvu rhodia na šperk vyrobený ze stříbra.

Velkou výhodou pozlacených šperků je jeich cenová dostupnost - tedy že získáte vzhled zlata za zlomkovou cenu. Jenomže každý trik má svoji cenu. A v tomto případě je to trvanlivost povrchové úpravy, o které si povíme víc v následujících řádcích.

U stříbra volte raději povrchovou úpravu rhodiem

U stříbrných šperků doporučujeme volit povrchovou úpravu rhodiování. Stříbro je galvanicky pokoveno tenkou vrstvou rhodia, drahého kovu, který má vzhled bílého zlata, je velmi odolný, takže stříbro chrání proti poškrábání, je antialergenní a brání před oxidací (černáním) stříbra, takže vaše šperky vydrží krásně lesklé po dlouhou dobu.

Pozlacené stříbro je galvanicky pokoveno tenkou vrstvou žlutého nebo růžového stříbra. Pro estetičtější vzhled nanášíme stříbro na již porhodiované stříbro.

Pozlacení - krása, která bohužel nevydrží věčně

Nevýhodou zlacených šperků je relativně malá trvanlivost pozlacení. Jelikož se jedná o povrchovou úpravu, zlato se ze šperku časem setře, což je normální a očekávané, samotnému šperku se nic neděje. K tomu dochází nejvíce v místech nejčastějšího otěru a styku s kůží. Nejdéle vydrží pozlacení na přívěscích, naopak na náušnicích, řetízkách či náramcích dojde ke ztrátě pozlacení rychleji, obzvláště pokud šperk nosíte často nebo na různé společenské akce či na dovolenou.

Nákupem pozlaceného šperku berete na vědomí, že se povrchová úprava bude časem ztrácet, není to proto důvod k reklamaci.

Jakmile začne váš stříbrný pozlacený šperk ztrácet žluté či růžové pozlacení, můžete si u nás objednat znovu-pozlacení tohoto šperku, rádi vám tuto službu poskytneme.

Jak tedy postupovat s výběrem pozlaceného šperku?

Pozlacené šperky doporučujeme nakupovat jako šperky, které budete nosit občas. Nebo počítat s tím že jednou za čas je potřeba zlacení profesionálně obnovit. 

Pokud si přejete šperk, který chcete mít často či neustále na těle, doporučujeme volit rhodiované stříbro nebo šperk vyrobený ve zlatě. Takový šperk je celý přímo vyrobený ze žlutého, bílého nebo růžového zlata a sedření barvy tedy nehrozí.

Jak pečovat o pozlacené šperky

Ačkoliv pozlacení nevydrží napořád, nezoufejte - při správné péči vám může pozlacený šperk dělat radost dlouhou dobu.

  • Chraňte šperk před vlhkostí
  • Zabraňte styku se slanou i chlorovanou vodou 
  • Chraňte šperk před sluncem
  • Zabraňte, aby šperk přišel do styku s chemikáliemi (včetně parfémů, laků na vlasy, krémů spod.). 
  • Pozlacené šperky skladujte v suchu a temnu, nejlépe ve vzduchotěsném sáčku (a to i v krabičce - některé krabičky jsou bohužel napuštěny chemikáliemi, které šperkům nedělají dobře.)
  • Každý pozlacený šperk skladujte pokud možno jednotlivě, abyste zamezili poškrábání
  • Sundejte si je před cvičením či náročnější prací, pot totiž může pozlacení poškodit. (Pozn.: každý jsme jedinečný a na každého šperky reagují jinak. Někomu vydrží pozlacení hodně dlouho, někomu "zajde" i celozlatý šperk. Musíte tedy vysledovat, jak šperky reagují na vaši konkrétní pokožku.)
  • Šperky pravidelně čistěte, ale ne kartáčkem, ale měkkým čisticím hadříčkem a/nebo vlažnou mýdlovou vodou. Následně otřete jemně do sucha měkkým hadříčkem.