Co je rhodiování a proč je u šperků důležité?

 

Co je rhodiování a proč je u šperků důležité

Stříbrné a zlaté šperky, které pro vás vyrábíme, vždy opatřujeme povrchovou úpravou, abychom jim přidali na užitečných vlastnostech. Vylepšíme tak především jejich vzhled a trvanlivost. Nejčastější takovou úpravou je rhodiování, tedy pokovení šperku rhodiem, což je kov, o kterém je dobré znát pár základních informací. 

Co je to rhodium?

Rhodium (Rh) je vzácný kov, který svoji cenou převýší i zlato. Patří do skupiny platinových kovů, je stříbřitě bílý a o jeho objev se roku 1803 zasloužil anglickým chemik William H. Wollaston, jenž rhodium pojmenoval po růžové barvě jeho sloučenin. Pro svoji chemickou stálost a vysokou odolnost je rhodium ceněno a hojně využíváno v průmyslu - využívá se jak ve šperkařství, tak také při výrobě zrcadel či automobilových součástek. Je to kov tvrdý, vysoce lesklý a odolný vůči korozi. Rozpouští se velmi neochotně, pouze v těch nejsilnějších kyselinách. 

Jaké jsou výhody rhodiovaných šperků?

Stříbro a šperky z něj vyrobené mají nádhernou světlounce bílou barvu, jenomže ta by vás netěšila dlouhou dobu. Stříbro velice rychle oxiduje a šperk tak začne žloutnout a černat. Navíc je stříbro poměrně měkké a tudíž náchylné na poškrábání a poškození. To vše se ale vyřeší, když hotový stříbrný šperk pomocí galvanické lázně pokovýme tenkou vrstvou rhodia. Rhodium dodá šperku vysoký lesk odolnost proti poškrábání a zamezí černání.

Rhodiujeme pro vás i šperky vyrobené z bílého zlata. Zlato sice ke změnám barvy náchylné není, ale bílé zlato má samo o sobě žlutavý odstín. Nanesením tenké vrstvy rhodia tak získáme stříbřitě bílý šperk, který je trendy a líbivý, navíc se tím zvýší jeho lesk

Rhodiované šperky:

  • získají vyšší lesk
  • neoxidují tedy nezmění barvu 
  • jsou odolné proti poškrábání a opotřebení
  • jsou antialergenní, tedy vhodné i pro alergiky
  • jsou k nerozeznání od bílého zlata

Jak rhodiujeme naše šperky?

Šperk ze stříbra či bílého zlata nejprve vyrobíme. Poté je na řadě důkladné profesionální čištění a následně může být ponořem do speciální galvanické lázně s ionty bílého rhodia. Stejnosměrný elektrický proud zajistí, že se ionty kovu z roztoku usadí na povrchu šperku. Na kamíncích a perličkách se kov neusadí. 

Co je tedy dobré o rhodiovaných špercích vědět? 

Rhodium dodá šperkům vyšší lesk a odolnost před poškrábáním i černáním, takže vám šperky vydrží krásné po dlouhou dobu. I tak je ale třeba vědět, že se jedná o povrchovou úpravu a každá povrchová úprava se může časem setřít. Toto riziko snížíte, když se budete o rhodiované šperky správně starat - uchovávat je samostatně ve vzduchotěsných pytlíčcích (které vám ke každému obječdnanému šperku přidáváme), čas od času je omývat vlůažnou mýdlovou vodou a měkkým kartáčkem, a  například prsteny nenoste tak aby se vzájemně o sebe příliš třely. 

Vždy je možné opotřebený šperk znovu profesionálně vyleštit a pokovit novou vrstvou rhodia, takže bude vypadat zase jako nový. 

Rhodiované šperky rozhodně doporučujeme. Rhodiování je sice povrchovou úpravou, která se časem může setřít, ale přináší šperkům nedocenitelné výhody (a to i oproti zlacení) jako je vysoký lesk, odolnost, antialergenní bariéra a luxusní vzhled.