Jak správně skladovat šperky?
Stříbrné a zlaté šperky jsou cennými kousky a estetickými doplňky, které podtrhují jak naši krásu, tak také osobnost. Aby však jejich krása vydržela po dlouhé roky, vyžadují šperky správnou a pravidelnou péči. Bez ohledu na to, zda se jedná o jemné náušnice, elegantní náramek nebo masivní prsten, je důležité vědět, jak o tyto klenoty pečovat, aby nedošlo k jejich poškození a co nejdéle si udržely lesk jako po profesionálním vyčištění. V tomto článku vám nabízíme praktické rady a tipy, jak stříbrné a zlaté šperky správně čistit a uchovávat, aby si zachovaly svůj půvab a hodnotu co nejdelší dobu a vydržely ve vaší rodině po generace.
Základní principy pro skladování šperků
Ačkoliv některé šperky budou vyžadovat speciálnější zacházení, jestliže si zapamatujete několik základních pravidel, uděláte radost všem svým šperkům. Pokud vás šperky zrovna nezdobí, dopřejte jim pokojovou teplotu a sucho a ochraňte je před přímým slunečním svitem (obzvláště šperky s drahými kameny). Na noc je vždy lepší si je sundat, jak pro vaše pohodlí, tak kvůli ochraně šperku, protože opatrnosti není nikdy dost. Šperky, ani ty z drahých kovů, nemají rády soli, chemikálie a podobně, snažte se je tedy před kontaktem s nimi chránit. Skladujte je nejlépe jednotlivě (abyste zamezili možnosti poškrábání) a to ve vzduchotěsných sáčcích (které přikládáme ke každému šperku, který si od nás objednáte). I když šperk skladujete v krabičce nebo ve šperkovnici, doporučujeme jej mít i tak ve vzduchotěsném pytlíčku, některé krabičky a šperkovnice mohou být napuštěné chemickými látkami, které šperkům mohou škodit.
Ani kvalitní šperky nejsou nezničitelné
Do vašich rukou odcházejí z naší dílny vždy jen kvalitní šperky ze stříbra a zlata. Stříbro (a bílé zlato) pokovujeme vrstvou vzácného rhodia, které mu jednak dodá žádaný vzhled bílého zlata a vyšší lesk, tak také ochranu proti poškrábání a oxidaci (změně barvy). Běžným nošením se ale i na kvalitních špercích mohou objevit drobné oděrky (k nim jsou náchylné především prsteny) a i lesk šperku se může časem utlumit. Proto doporučujeme chovat se ke šperkům ohleduplně a správně je i skladovat a pravidelně čistit (jemným kartáčkem a vlažnou mýdlovou vodou). Zvláštní pozornost si zaslouží přírodní perly, které častým nošením naopak zkrásní, protože potřebují “promazávat”, takže oleje z vaší pokožky jim dodají výživu a lesk, perly by nikdy neměly “vyschnout”. Profesionální přeleštění je nakonec možností, jak šperku dodat původní lesk a maximální krásu.
“Devatero” správného skladování šperků:
- Šperky skladujte jednotlivě, odděleně.
- Ke skladování využívejte vzduchotěsné pytlíčky.
- Chraňte šperky před teplotními extrémy, dopřejte jim teplotu pokojovou.
- Chraňte je před slunečním záření.
- Zabraňte kontaktu se solemi, chemikáliemi a kosmetickými produkty.
- Zvažte, zda při sportu a koupání šperky raději neodložit.
- Na noc si šperky raději sundejte.
- Perly noste/ zvláčňujte pravidelně.
- Před uložením šperk otřete hadříkem nebo umyjte v jemném roztoku mýdlové vody.
Závěrem
Správným skladováním šperků se vyhnete jejich poškrábání a jinému poškození, věnujte tedy pozornost základním praktickým radám výše. Ruku v ruce se správným skladováním jde také pravidelné šetrné čištění vašich šperků. Nebojte se ale zároveň své šperky nosit, vždyť o to, aby vás ozdobily, nosily vám radost a pomáhaly vám vyjádřit vaši osobost jde přece především.