🙌PROMO: Listopadová doprava s Balíkovnou jen za 39 Kč! ☕🍂🧺🧸

Pozlacené šperky a co je potřeba vědět, než je nakoupíte

 Pozlacené šperky a co je potřeba vědět, než je nakoupíte

Vyrábíme pro vás šperky ze stříbra a zlata. Naši dílnu opouští více šperků stříbrných, než zlatých, což je pochopitelné kvůli jejich lepší cenové dostupnosti. 

Mnoho z Vás ale preferuje vzhled žlutého, popřípadě růžového zlata. Toho je možné dosáhnout tak, že stříbrný šperk pozlatíme tedy galvanicky naneseme slabou vrstvu rhodia na šperk vyrobený ze stříbra.

Velkou výhodou pozlacených šperků je jeich cenová dostupnost - tedy že získáte vzhled zlata za zlomkovou cenu. Jenomže každý trik má svoji cenu. A v tomto případě je to trvanlivost povrchové úpravy, o které si povíme víc v následujících řádcích.

U stříbra volte raději povrchovou úpravu rhodiem

U stříbrných šperků doporučujeme volit povrchovou úpravu rhodiování. Stříbro je galvanicky pokoveno tenkou vrstvou rhodia, drahého kovu, který má vzhled bílého zlata, je velmi odolný, takže stříbro chrání proti poškrábání, je antialergenní a brání před oxidací (černáním) stříbra, takže vaše šperky vydrží krásně lesklé po dlouhou dobu.

Pozlacené stříbro je galvanicky pokoveno tenkou vrstvou žlutého nebo růžového stříbra. Pro estetičtější vzhled nanášíme stříbro na již porhodiované stříbro.

Pozlacení - krása, která bohužel nevydrží věčně

Nevýhodou zlacených šperků je relativně malá trvanlivost pozlacení. Jelikož se jedná o povrchovou úpravu, zlato se ze šperku časem setře, což je normální a očekávané, samotnému šperku se nic neděje. K tomu dochází nejvíce v místech nejčastějšího otěru a styku s kůží. Nejdéle vydrží pozlacení na přívěscích, naopak na náušnicích, řetízkách či náramcích dojde ke ztrátě pozlacení rychleji, obzvláště pokud šperk nosíte často nebo na různé společenské akce či na dovolenou.

Nákupem pozlaceného šperku berete na vědomí, že se povrchová úprava bude časem ztrácet, není to proto důvod k reklamaci.

Jakmile začne váš stříbrný pozlacený šperk ztrácet žluté či růžové pozlacení, můžete si u nás objednat znovu-pozlacení tohoto šperku, rádi vám tuto službu poskytneme.

Jak tedy postupovat s výběrem pozlaceného šperku?

Pozlacené šperky doporučujeme nakupovat jako šperky, které budete nosit občas. Nebo počítat s tím že jednou za čas je potřeba zlacení profesionálně obnovit. 

Pokud si přejete šperk, který chcete mít často či neustále na těle, doporučujeme volit rhodiované stříbro nebo šperk vyrobený ve zlatě. Takový šperk je celý přímo vyrobený ze žlutého, bílého nebo růžového zlata a sedření barvy tedy nehrozí.

Jak pečovat o pozlacené šperky

Ačkoliv pozlacení nevydrží napořád, nezoufejte - při správné péči vám může pozlacený šperk dělat radost dlouhou dobu.

  • Chraňte šperk před vlhkostí
  • Zabraňte styku se slanou i chlorovanou vodou 
  • Chraňte šperk před sluncem
  • Zabraňte, aby šperk přišel do styku s chemikáliemi (včetně parfémů, laků na vlasy, krémů spod.). 
  • Pozlacené šperky skladujte v suchu a temnu, nejlépe ve vzduchotěsném sáčku (a to i v krabičce - některé krabičky jsou bohužel napuštěny chemikáliemi, které šperkům nedělají dobře.)
  • Každý pozlacený šperk skladujte pokud možno jednotlivě, abyste zamezili poškrábání
  • Sundejte si je před cvičením či náročnější prací, pot totiž může pozlacení poškodit. (Pozn.: každý jsme jedinečný a na každého šperky reagují jinak. Někomu vydrží pozlacení hodně dlouho, někomu "zajde" i celozlatý šperk. Musíte tedy vysledovat, jak šperky reagují na vaši konkrétní pokožku.)
  • Šperky pravidelně čistěte, ale ne kartáčkem, ale měkkým čisticím hadříčkem a/nebo vlažnou mýdlovou vodou. Následně otřete jemně do sucha měkkým hadříčkem.